lauantai 29. huhtikuuta 2017

Pikamatka Jönköpingiin

Aina yhtä hauska kyltti (kuva: Annina Björlund)

Ruotsin läpi on tullut kaah.. köröteltyä jo useampana vuotena Tanskaan mennessä, joten E4-moottoritie alkaa olla maisemiltaan varsin tuttu. Tällä kertaa broholminkoiriin liittyvät yhdistystehtävät johdattivat minut ystäväni kanssa keväiseen Jönköpingiin, jossa kokoontui Ruotsin broholmeryhdistyksen väki.


Koska tarkoitus oli viettää Ruotsissa vain yksi yö, varasimme aamulennon Tukholmaan, josta vuokrasimme auton. Autoa vuokratessa pyrin yleensä valitsemaan kompaktin tai keskikokoisen luokasta mieluiten automaattivaihteisen kulkupelin. Tällä kertaa vuokraamoksi valikoitui Budget, jonka toimipisteeseen bussi kuljetti meidät Arlandan lentokentältä. Samassa vuokraamokompleksissa toimivat mm. Avis ja muut tunnetut vuokraamot.


Meitä palveli ystävällisesti tiskillä henkilö nimeltä Paul, joka pienen rupattelun perusteella osoittautui myös koiraihmiseksi. Hän tiesi broholminkoirat ja kertoi omasta rottweileristaan sekä harrastuksistaan koiransa kanssa. Vitsailimme keskustelun lomassa, että meille voi sitten antaa oikein hyvän auton ja Paul huumorimiehenä pelotteli meitä, että hän antaa meille Kia:n. Onneksi tuo kauhukuva (ei millään pahalla Kia:n omistajia kohtaan) ei toteutunut vaan meitä hemmoteltiin jo toistamiseen uudehkolla Audi A4:lla. Paul vielä varmisti, että osaamme varmasti käynnistää auton ja kun vastaus oli oikea, hän toivotteli hyvää matkaa ja koirakollegoiden tapaamista.

Brahehusin linnan rauniot (Kuva: Annina Björlund)
 

Lentokentältä Jönköpingiin on 363 kilometriä, joten aloitimme ajourakan toimestani. Itselleni ei ole muodostunut mitään erityisiä suosikkipysähdyspaikkoja, kaikki huoltoasemat tarjoavat tarvittavat peruspalvelut ja niitä on runsaasti matkan varrella. Jönköpingiä lähestyttäessä muutamia erityisiä nähtävyyksiä osuu reitille, kuten Brahehusin linnan rauniot sekä Gränna, joka lienee tunnetuin Polkagris-makeisten valmistuksesta. Jos karkkihammasta kolottaa, niin kannattaa piipahtaa myymälässä, joka on päivittäin avoinna.


Moni on varmaan hieraissut silmiään Linköpingin kohdalla pohjoiseen menevän kaistan puolella nähdessään jalustoilla seisovia lentokoneita. Koneet ovat Saab-merkkisiä ja tarkempia yksityiskohtia niistä löytyy Ruotsin ilmailuhistorian yhdistyksen nettisivuilta.

Kuva: Aija Seppänen

Kuva: Aija Seppänen

Oma suosikkini reitillä on Vättern-järvi, joka on Ruotsin toiseksi suurin järvi. Moottoritie sivuaa tuota 135 kilometriä pitkää järveä lähes 60 kilometrin pituudelta avaten upeat maisemat ohi ajavien autoilijoiden nautittavaksi.


Saavuimme perille Spånhults Herrgårdin hotelliin, joka sijaitsee rauhallisella omakotitaloalueella vain 7 km:n päässä Jönköpingin keskustasta. Kauniin keltaisen kartanon maalipinta oli hieman rapistunut ja sillä taitaa olla ikääkin useampi sata vuotta.

Tsekkaa myös Google Mapsista kartanosta 360-kameralla otettu kuva. Samsung Gear 360 -kamera on meillä lainassa Insmatin Jannelta.


Peruspuitteet olivat kuitenkin aivan kunnossa majoituksen osalta. Meillä ei ollut omia liinavaatteita ja pyyhkeitä mukana, joten saimme ne vastaanotosta. Huoneemme sijaitsi kartanorakennuksen toisessa kerroksessa, jonka käytävältä löytyi myös pieni keittiö sekä jääkaappi. Hotellissa olisi ollut myös erillinen lisärakennus, mutta siinä emme vierailleet.
 
Koska koko hotelli oli varattu käyttöömme viikonlopuksi sisältäen sekä illallisen, että aamupalan, en saanut täyttä kuvaa siitä, miten se palvelee normaalioloissa asiakkaita. Nettisivujen mukaan siellä toimii ravintola, jossa tarjolla skandinaaviseen makuun sopivaa ruokaa. Kartano toimii mainiosti juhlatilana esimerkiksi häille tai muille tapahtumille ja paikan päältä löytyy myös kauneushoitola. Me saimme nauttia hyvässä seurassa maittavan illallisen ja aamupalalta löytyi kaikkea, mitä toivoa saattaa voileivistä, kananmuniin, hedelmiin ja puuroon sekä mehuihin.

Viikonlopun ohjelmaan kuului illanvieton lisäksi kävelyitä koirien kanssa, luento ja yhdistyksen vuosikokous. Tiiviin ja tapahtumarikkaan vuorokauden päätteeksi valjastimme sunnuntaina Audimme kohti paluumatkaa. Aurinkoisessa säässä ajomatka takaisin taittui moottoritiellä mukavasti. Pysähdyimme Tukholman lähellä Kistassa sijaitsevassa ostoskeskuksessa, jossa nautimme ’running-sushi’ -tarjonnasta Zan by Pong -nimisessä ravintolassa.

Tämä jännittävä mustekala-nigiri sai jatkaa matkaa liukuhihnalla

Auton tankkaus ja palautus vuokraamolle sujui ongelmitta. Huoltoasema ei ole ihan vuokraamon vieressä, mutta löytyi muutaman kilometrin päästä. Bussi vei meidät takaisin lentokentälle ja jälleen olimme saaneet yhden kokousmatkan hoidettua sekä samalla roppakaupalla uusia tuttavuuksia niin ihmisistä kuin ihanista koiristakin.


Löydät meidät muuten myös Facebookista, Instagramista sekä Blogit.fi:stä!

16 kommenttia:

 1. Tuo karkkikauppa alkoi kovasti kiinnostamaan :)

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Se oli aika makia paikka :) Isommista marketeista ainakin Helsingissä löytyy muuten jonkin verran myös noita karkkeja, mutta laajin valikoima on varmasti itse tehtaanmyymälässä.

   Poista
 2. Kuvittelenko vain, mutta ihan kuin tuo nigiri näyttäisi koiralta? ;)
  Näin kartanofriikkinä täytyy sanoa, että hienon paikan olette tapaamisellenne löytäneet!
  Tiedätkö yhtään, minkä hintaisia huoneet ovat ko. paikassa?

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Hauska huomio, ehkä se vähän koiraa muistuttaa :) Hotellin nettisivuilla on kahden hengen huoneet alkaen 950 kruunua eli noin satasen pintaan.

   Poista
 3. Kivan näköinen majapaikka, täytyy pistää mieleen jos tuolla suunnilla tulee oltua :)

  VastaaPoista
 4. Se, kun tekee itsestään appsilla koirakuvan vasta onkin hauska. Mä törmäsin jonkin aika sitten siihen, kun tytöt lähijunassa koiristivat itsensä ja melkein meinasin laskea alleni, kun puolimetrinen kieli roikkui ulos suusta! Oli vaikea pysyä vakavana.
  Vaikka tykkäänkin koirista, ei omaa ole. Kadulla annan yleensä koiran nuuskuttaa itseäni. Sitä varten lenkillä ollaan, että haistellaan uusia asioita.
  Tuttuja maisemia nuo ovat myös itselleni ja tykkään kanssa Vätternin maisemista.

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Snapchat on kyllä yksi viihdyttävimmistä sovelluksista pitkään aikaan :)

   Poista
 5. Tuttu ja tuntematon Ruotsi :) Ei ole tullut noilla nurkilla liikuttua!

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Tukholman ulkopuoli on tullut itsellekin tutummaksi vasta autolla reissaamisen myötä. Hyvin kotoisa olo siellä on reissata, se on niin saman tyylinen maa kuin Suomi.

   Poista
 6. Kuulostaa hauskalle reissulle, ja tuo majoituspaikka on kyllä mielenkiintoinen. Karkkikaupassa olisi varmaan pakko pysähtyä jos olisin noilla kulmilla, ja ehkä linnan raunioilla myös.

  VastaaPoista
 7. En ole koskaan yöpynyt tämäntyylisissä kartanoissa, pitäisi kyllä joskus valita majapaikaksi jostain tuollainen ihana vanhanajan kartano! Hienot puitteet teillä ollut!

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Näissä koirareissuissa on saanut yllättyä kerran jos toisenkin positiivisesti, kun joku paikallinen on valinnut majapaikan.

   Poista
 8. Ruotsia pitäisi ehdottomasti tutkia enemmänkin. Maa on mulle tosi tuntematon, vaikka se on niin lähellä! Hirveesti kuitenkin kiehtoisi. Pitää lähteä sinne kyllä automatkailemaan! Noi vampyyrikarkkitikut näyttää jotenkin tosi tutulta! Onkohan niitä ollut joskus ysärillä myynnissä kioskeissa täällä Suomessa? Ehkä, jotenkin kauheen nostalginen fiilis tuli. :-)

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Olen itse ainakin törmännyt noihin karkkeihin Suomessa, meidän lähimmässä Citymarketissakin. Voi hyvin olla, että niitä on myyty kioskeissakin :)

   Poista